Učenici PŠ Pridvorje na grličanju

Učenici PŠ Pridvorje su 2. veljače 2016.  povodom blagdana Gospe Kandelore, a u susret sutrašnjoj festi Svetog Vlaha, zastitnika grada Dubrovnika prisustvovali blagoslovu grla tzv. grličanju. U pratnji učitelja bili su na misi i procesiji u crkvi Sv. Srđa i Baha u Pridvorju gdje je  čin "grličanja" održao don Stipo Miloš.

Prema kršćanskoj predaji  sveti Vlaho bio je  liječnik i veliki prijatelj siromaha i bolesnika. Na taj blagdan svake se godine po crkvama dijeli blagoslov grla. Svećenici “grličaju” vjernike koji pohode crkvu. Sv. Vlaho je svojim blagoslovom, prema prastaroj predaji, spasio dječaka kojemu  je u grlu zapela riblja kost. Prema istom vjerovanju sv.  Vlaho čuva od bolesti grla.

Proslava sv.Vlaha

Svake godine 3.veljace odrzava se festa sv.Vlaha. Sveti Vlaho je zastitnik grada Dubrovnika. Festa pocinje rano ujutro kada se barjaci iz svih zupa u nasoj biskupiji nose u grad da se poklone sv.Vlahu. Svecana misa pocinje u 10h. Najsvecaniji dio proslave je procesija ulicama staroga grada. Popodne se Barjaci poklanjaju svetome Vlahu i odlaze u svoje zupe.

Vlaho Mujo 2.r.

objavio: Administrator   datum: 2. 2. 2016.