Povijest

Osnovna škola Gruda izgrađena je 1985.g. Tijekom Domovinskog rata je jako oštećena. Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka kroz program CEB-V obnovilo je objekt u razdoblju 2004.-2006. godine kojom su izvedeni građevinski i obrtnički radovi, instalacija centralnog grijanja i nabava školskog namještaja i opreme.

Uz određene prilagodbe prostora te uz suglasnost osnivača nastava se eksperimentalno izvodi u jednoj smjeni.

Škola ima trodijelnu dvoranu. Imamo prostorno-organizacijske pretpostavke za otvoreni i aktivni život škole (kvalitetnije organiziranje izvannstavnih, aktivnosti, uređenje školskog vrta, igrališta….).

Dvorana je od velike koristi kako za učenike naše škole tako i za širu lokalnu zajednicu.U vremenu od 8.00 do 14.00 koriste je učenici za odvijanje nastavnog procesa tjelesne i zdravstvene kulture, od 14.00 do 19.00 sati članovi školskog i športskog kluba, sekcije nogomet, košarka, odbojka i judo a u večernjim satima dvoranu koriste malonogometni, košarkaški  i odbojkaški klubovi iz cijelih Konavala.